San Pedro Kaktüsü (Echinopsis pachanoi)

Ayrıca halüsinatif etkileri dolayısı ile keyif verici madde olarak kullanımı yaygın olan San Pedro Kaktüsü hakkında ayrıntılı bakım rehberini bu sayfadan edinin.

San Pedro kaktüsü, bakımı oldukça kolay olan popüler bir kaktüs türü. Bu kaktüsün anavatanı; Peru, Şili, Bolivya ve Ekvador gibi Güney Amerika ülkelerinin tamamıdır. Bununla birlikte dünyanın farklı bölgelerinde de kolaylıkla yetişebilmektedir. Bu kaktüs, hızlı biçimde büyür ve uygun şartlarda üç metre yüksekliğe kadar ulaşabilir.

San Pedro kaktüsü, binlerce yıldır Güney Amerika’da geleneksel tıp alanında ve bazı dini ritüellerde kullanılmaktadır. Bu sebeple kültürden kültüre değişen 25 farklı isme sahiptir. San Pedro kaktüsünün yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması oldukça kolay olduğu için, bitki yetiştirmeye yeni başlayan için oldukça ideal bir bitkidir. Bu bitki doğal ortamında And Dağları gibi yüksek rakımlı bölgelerde yetişir. Eksi 9 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilen bu bitki, ılıman iklimler, bol güneş ışığını, verimli ve iyi derene toprağı tercih ederler.

Bakımı

San Pedro kaktüsünün bakımı son derece kolaydır. İlgisiz kaldığında dahi rahatlıkla büyüyebilen bu bitki, eksi dokuz dereceye kadar soğuk havaya aldırış etmemektedir. Bu sebeple ılıman bir bölgede yaşıyorsanız, San Pedro yetiştirmekle ilgili hiçbir sorun yaşamazsınız.

Bu bitki doğal ortamında bol miktarda güneş ışığı almaktadır. Toprağı ise normal kaktüs toprak karışımı bakından daha zengin olmalıdır. Saksıda San Pedro kaktüsü yetiştirirken, toprağa dönem dönem gübreleme yapabilirsiniz.

Kaktüsler sağlıklı bir şekilde büyümek için çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte her bitki biraz bakım, sevgi ve ilgi ister. San Pedro kaktüslerini iç mekânlarda yetiştirecekseniz; bolca aydınlık alan bir pencere pervazı oldukça idealdir. Tercihen güneye bakan bir pencere daha iyi iş görecektir. Yaz günlerde ise bitkinin sulanmasına daha fazla dikkat etmelisiniz.

Zararlıları

San Pedro kaktüsleri nispeten hızlı büyüyen bitkilerdir. Özellikle bol mineralli bir toprakta ve doğru koşullarda yılda 30 santim büyüyebilirler. Bu bitkiye dair dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri ise aşırı sulamamaktır. Aşırı sulanma durumunda mantar gibi enfeksiyonların oluşması kaçınılmazdır. Eğer böylesi bir hastalıkla karşılaşırsanız, etkilenen tüm parçaları temiz bir bıçakla kesmeniz gerekir.

Eğer bitkide enfekte olan bölge çok fazlaysa, sağlıklı bir kesim alarak yeni bir bitkiye başlamak daha iyi bir seçenek olacaktır. Bu kaktüsler genel olarak iyi drene edilmiş bir toprak, bol sıcaklık ve uygun havalandırma ister. Bu koşullarda mantar salgınları çok daha rahat önlenecektir.

San Pedro kaktüsünü etkileyebilecek diğer yaygın haşerelerin tamamı için neem yağı kullanabilirsiniz. Eğer kaktüsünüz ciddi şekilde etkilenmediyse örümcek akarı ve unlu bitki gibi sorunları basitçe temizleyebilirsiniz.

Sulanması

San Pedro kaktüsleri kuru bir ortamı tercih ederler. Çoğu kaktüsünün ölümünün bir numaralı nedeni ise aşırı sulamadır. Kaktüsler aşırı sulamaya karşı çok hassastır. Bu kaktüsler doğal olarak ılıman ortamlarda yetişirler. Bu sebeple ülkenin güney bölgelerinde yaşıyorsanız, bu güzel süs bitkilerini bahçenizde de yetiştirebilirsiniz.

Açık havada San Pedro kaktüsleri, yazın daha sık, kışın ise minimum seviyede sulamaya ihtiyaç duyarlar. Kaktüsler nemli toprakta çok uzun süreler kaldığında kök çürüklüğü oluşur. Bu da ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bir durumdur.

Gübrelenmesi

San Pedro kaktüsünün, diğer kaktüslerden en büyük farklı, zaman zaman ekstra besine ihtiyaç duymasıdır. Yüksek miktarlarda fosfor, potasyum ve düşük miktarda nitrojen içeren özel kaktüs gübreleri, San Pedro için ideal karışım olacaktır. 

San Pedro için ideal gübreleme zamanı ilkbahar ayları olacaktır. Bitkinin uyanıp yeniden büyüme dönemine girdiği bu zamanlarda, gübre takviyesine başvurulması olumlu sonuç verecektir.

Çoğaltılması

Olgun San Pedro kaktüslerinin tabanında bol miktarda yeni sürgü fark edebilirsiniz. Bu sürgünlerden birini temiz ve keskin bir bıçakla kesmelisiniz. Kesimde dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, gövdeye olabildiğince yakın şekilde yapılmasıdır. Yeni kestiğiniz sürgünü bir gazete kâğıdının üzerine koyarak kurumaya bırakın. Birkaç günün ardından kesim yeri kuruyacak ve nasırlaşacaktır. Bunun arından iyi drene bir saksıya yeni bitkinizi yerleştirerek, düzenli bakım uygulamaya devam edebilirsiniz.

San Pedro kaktüsünden kesim almak için en iyi dönem yine ilkbahar olacaktır. Bu mevsim büyüme mevsimi olduğu için yeni bitkiniz çok daha kolay şekilde toprağa tutunacak ve büyüyecektir.

Saksı Değişimi

San Pedro bitkisinin saksısını değiştirmeyi planlıyorsanız bunu ılık mevsimlerde yapmanız en iyisidir. Saksı değişimi yapacağınız sırada, köklerin zarar görmesini engellemek amacıyla toprağın kuru olduğu bir zamanı seçmelisiniz. Bitkiyi mevcut saksısından çıkarken mümkün olduğunca fazla toprak çıkarın ve işlem sırasında çürümüş kökleri temizleyin.

Saksı değişiminde hastalıklara ve zararlılara dikkat etmeyi unutmamalısınız. Bitkiyi yeni bir saksıya alırken, köklerini mümkün olduğunca yaymaya özen göstermelisiniz. Ekimin ardından bitkinin kuru toprakta bir süre dinlenmesini izin vermelisiniz. Sonrasında ise bitki yeni ortamına alışana kadar azar azar sulamaya başlayabilirsiniz. San Pedro sert dikenlere sahiptir. Bu sebeple bitkiyi tutarken eldiven giymek daha avantajlı olacaktır.

San Pedro kaktüsü son derece hoş bir kaktüstür. Az bakım istediği için ofislerde de bu bitkiyi rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Özellikle ilk defa bitki yetiştirmeye başladıysanız, bir San Pedro kaktüsü almak sizin için ideal seçenektir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

San Pedro Kaktüsü (Echinopsis pachanoi)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page