Sarımsak Sarmaşığı – Cydista aequinoctialis

Asma tarzında bir yetişme kültürüne sahip olan sarımsak sarmaşığı Anadolu'da özellikle Ege Bölgesi'nde çok sık görülen bir çiçek türüdür. Bölge halkı tarafından gelin tacı çiçeği olarak da adlandırılan bu bitki, özellikle yapraklarının saldığı sarımsak kokusu ile tanınır. Çünkü bitkinin yapraklarının ovalanması ile birlikte ortaya bir sarımsak kokusu yayılır.

Latince Cydista aequinoctialis olarak adlandırılan sarımsak sarmaşığı bitkisi, familyası içerisinde yer alır. Görünüşü de tıpkı aynı familyada yer alan Acemborusu gibi bir asma yapısına benzer ve bu sayede özellikle yaz mevsimlerinde çardak bitkisi ya da bahçe bitkisi olarak kullanmak da mümkündür. 

Meksika'nın Güney bölgelerinde ve özellikle Güney Amerika'da Brezilya ile Paraguay doğusu bölgelerinden elde edilen bu bitki, Türkiye'ye yıllar öncesinde gelmiştir. Anavatanı olan topraklarda genellikle nehir kenarlarında ve bataklık gibi bölgelerde suyu bol bulduğunda rahatlıkla yetişir. Begonvil benzeri görünümü ile bahçe dekorasyonları, çardak dekorasyonları ve deniz kenarı topraklarda sahil bahçeleri için çok sık kullanılır.

Sarımsak sarmaşığı çiçekleri
Sarımsak sarmaşığı çiçekleri

Sarımsak Sarmaşığı Özellikleri

  • Sarmaşık bitişi, yaz mevsiminde açmış olduğu yeşil yapraklarını kış mevsimi boyunca dahi dökmez. 
  • 2 parçadan oluşan yaprakları ile birlikte güneşe ve soğuk havaya dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.
  • Yaz mevsiminde özellikle bol su ile birlikte kolaylıkla yetişebilir ve bulunduğu bölgede 15 metre gibi bir uzunluğa ulaşabilir.
  • Yaprak ve gövde tutaçları ile birlikte ağaçlara tırmanarak büyüme gösterebilir.
  • Yaprakları ve bitkisi zehirli olmamak ile birlikte ovalanan yapraklarından sarımsak kokusu yayılır.
  • Bazı bölgelerde yaprakları ve çiçekleri sarımsak lezzeti ve kokusu için dahi kullanılmaktadır. gıdalara aynı aromayı verebilmektedir.
  • Kış mevsiminde -7 0C gibi iklim koşullarına dayanabilir.
  • Sarımsak sarmaşığı ilkbahar ve yaz başı ile birlikte çiçek açmaya başlar. Hatta bazı yıllarda iklimin uygun olması ile sonbaharda yeniden çiçek açabilir.
  • Doğru yerde yetiştirildiğinde yaz boyunca çiçekli olarak yaşamaya devam eder. Ancak Güneş ile doğru karşılaşmaz ise çiçek açmayabilir.
  • Çiçeklerinin lavantaya benzer bir rengi bulunmak ile birlikte eskiyen çiçeklerde renk daha fazla açılır ve sonrasında beyaza yaklaşabilir.

Sarımsak Sarmaşığı Bakımı

Anavatanı Güney Amerika toprakları olan ve Türkiye'de özellikle Ege ile Akdeniz'de uygun yetiştiricilik yapılabilen sarımsak sarmaşığı için bakım noktasında birçok ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Bitkinin doğru bakımını yapabilmek için sulamadan ışığa ve kullanılacak topraktan yapılacak budama işlemlerine kadar her ayrıntıyı gözden geçirebilirsiniz.

Sarımsak sarmaşığı yaprakları
Sarımsak sarmaşığı yaprakları

Işık

Sarımsak sarmaşığı yaz mevsiminde özellikle güneşli bölgeleri seven bir bitki çeşididir. Ancak yazın en sıcak günlerinde şiddetli güneş ışığından muhafaza ederek yarı güneşli yerler tercih edilebilir. Doğru yere dikildiğinde çok fazla bakım gerektirmeden ışığı günlük düzenli bir şekilde alarak ve su ile buluşarak büyümesini sürdürür.

Toprak

Bitki toprak seçme huyu olmayan ve susuzluğa karşı dahi dayanıklı bir bitki çeşididir. Eğer saksı içerisinde yetiştirmek istiyorsanız, bakımını buna göre yapmanız ve büyük bir saksı seçmemiz gerekecektir. Büyük saksılarda toprak bol olacağı için kökler sıcaktan etkilenmeden yaygın bir şekilde yetişebilir. Hatta tercihe bağlı çömlek saksı seçilebilir. 

Saksı toprağında torf toprak 4 ölçü alınarak, içerisine 2 ölçü arazi toprağı, 1 ölçü yanmış koyun gübresi ve 1 ölçü kadar da dere kumu karıştırılarak bu saksıda dikim yapılabilir. Bahçe yetiştiriciliğinde ise serin toprak istediğinden özellikle dikim sonrası iki yıl düzenli sulama yapmak gerekir. Fazla toprak seçen bir bitki olmadığı için bahçede güneş ışığına bağlı uygun yerlerde rahatlıkla yetişebilir.

Sulama

Anavatanı sulak bir bölge olduğu için sarımsak sarmaşığı ülkemizde de sulak topraklarda rahatlıkla yetişebilecek bir bitkidir. Aslında tıpkı bir kaktüs gibi susuzluğa dayanabilecek olsa da bünyesi güçlü olmadığında yapraklarını dökme tepkisi gösterebilir. Saksı yetiştiriciliğinde sulak ve nemli bir toprağı sağlamanız ve toprak yüzeyine ağaç kabukları gibi bir madde ile kaplamanız fayda sağlayacaktır. Kış mevsimlerinde de toprağın kurumasını beklemeden hafif sulama ile toprağı nemli tutmanız fayda sağlar.

Sarımsak sarmaşığı çiçeği tomurcukları
Sarımsak sarmaşığı çiçeği tomurcukları

Budama

Sarımsak sarmaşığı dikildikten sonra genç yapısı ile budama gerektirmeyen bir bitkidir. Özellikle ilkbahar mevsimi ile çiçekler döküldükten sonra dalların budanması tavsiye edilmeyecektir. Aynı dalların yaz sıcaklıklarında yeniden çiçek açma şansı bulunmaktadır. Yaz mevsiminde özellikle dekorasyon için kullandığınız sarmaşıklarda budama yapmanız gerekebilir ve bu durum bir sonraki yıl çiçek açacak dallar elde edilmesine de yardımcı olabilir.

Sarımsak Sarmaşığı Nasıl Çoğaltılır?

Sarmaşığın çoğaltılabilmesi için yaz mevsimi başında yarı olgun dal çeliği kullanmanız gerekir. Bunun yanında genç fakat sert dalları kırarak toprağa batırma yöntemi ile de kolaylıkla köklendirme elde edebilirsiniz. Hatta bu bitkide tohumla üretim yapılabileceği gibi basit daldırma yöntemi veya kök sürgünlerinin kullanılması tercih edilebilir.

Sarımsak Sarmaşığı Hastalıkları ve Zararlıları

Bir bahçe bitkisi olarak kamelyalar gibi noktalarda tercih edildiğinde sarımsak sarmaşığı birçok farklı haşereyi bölgeden uzaklaştırabilir. Bu özelliği ile zararlıları ve böceklerin uzaklaştırma avantajı sağlarken, çok fazla güneş yaprak kurmasına ve susuzluk ise gelişme bozukluğuna neden olabilir.

Sarımsak sarmaşığı çiçeklerine yakından bakış
Sarımsak sarmaşığı çiçeklerine yakından bakış

Sıkça Sorulan Sorular

Sarımsak sarmaşığı bitkisi hakkında merak ettiğiniz birçok önemli sorunun kısa yanıtlarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Sarımsak Sarmaşığı Türkiye'de Nerelerde Yetişir?

Bu sarmaşık türü tropikal bölgelerden geldiği için Türkiye'de de nemli ve sıcak topraklar ister. Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde yetişebilmektedir.

Sarımsak Sarmaşığı Soğuğa Dayanabilir Mi?

Sarmaşık soğuğa dayanıklı ve kışın yaşayabilen bir bitkidir. Ancak kışın en fazla -7 0C soğuğa dayanabilir.

Sarımsak Sarmaşığı Zehirli Midir?

Kokusu gereği sarımsağa benzeyen yapısı bulunsa da zehirli bir bitki değildir. Bazı bölgelerde gıdalara dahi katılmaktadır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sarımsak Sarmaşığı – Cydista aequinoctialis

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page