Sciadopityaceae

Ana SayfaAğaçlarSciadopityaceae

takımına bağlı bir familya olan , yaşayan tek üyeye sahiptir. Japonya'ya özgün olan bu kozalaklı ağaç ailesinin hayatta olan tek üyesi Sciadopitys verticillata yani Japon şemsiye çamıdır.

Botanikçiler tarafından yapılan araştırmalara göre, fosil kayıtlarında birkaç farklı cinsi ortaya çıkarılmıştır. Bu cinslerin fosillerinin orta jura dönemine kadar uzandığı bilinmektedir.

Âlem:Plantae
Bölüm:Tracheophytes – Damarlı Bitkiler
Grup:Gymnosperm – Açık Tohumlular
Sınıf:Pinopsida
Takım:Pinales
Familya:

Sciadopityaceae Hakkında

Bu ailenin üyesi olan Sciadopitys verticillata, ana vatanı olan Japonya'da 30 metreye kadar büyüyebilmektedir. Avrupa ise bu cins nadir olarak 15 metreden daha fazla büyümektedir. Bu cinsin üyelerinin silueti genel olarak piramidal ve düzenlidir. Genç ağaçlar çok yoğun bir yapıya sahipken, olgunlaştıkça dalların araları açılmaktadır.

Sciadopityaceae familyasının tek üyesi olan Japon şemsiye çamının büyümesi çok yavaştır. 10 yaşından küçükken bu ağaçlar 3 ila 10 metre arasındadır. İğne yapraklı olan bu türün yaprakları 6 ila 13 santim arasındır. Yassı olan bu iğne yapraklar 3 ila 4 yıl boyunca ağaçta kalmaktadır.

Bu cinsin dişi kozalakları 2 yıl sonra ancak olgunlaşmaktadır. Ağacın kabukları ise kalın ve kahverengidir. Bahçelerde süs ağacı olarak yetiştirilen cüce türleri de bulunmaktadır.

Botanik

Kozalaklı bir bitki olan bu familyanın tek üyesi Nisan ayında çiçeklenmektedir. Her dem yeşil olmasıyla dikkat çeken bir görünüme sahiptir. Eksi 20 dereceye kadar dayanıklı olması nedeniyle soğuk yerlere de rahatlıkla adapte olabilirler.

Japonya ormanlarında Japon şemsiye çamı ağaçlarını sık sık görmek mümkündür. Genel olarak doğal ortamında bulunmakla birlikte, istisnai olarak bahçelerde süs ağacı olarak da görülebilmektedir. Süs olarak kullanılan bu bitkiler pichola adı verilen türlerdir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Aklınıza Takılanları Sorun

Aynı Gruptaki Bitkiler

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı