Sedum Sieboldii

Sedum sieboldii bakımı son derece kolay olan şiddetli sıcaklara ve susuzluğa karşı dayanıklı olan bir sukulenttir. Bu sukulentin önemli özelliklerinden biri de ağır don olaylarına karşısında dahi rahatlıkla yaşamaya devam etmesidir.

İngilizcede ‘October daphne’ adıyla bilinen bu sukulentin Türkçe bir adı bulunmamaktadır. Bununla birlikte yaygın olarak sielboldi çiçeği adıyla anılır. Crassulaceae familyasının Sedum cinsi olan bu tür, bir arada açan pembe çiçekleriyle de oldukça etkileyicidir.

Bu tür geçmişte ‘Hylotelephium sieboldi’ olarak adlandırılmıştır. Bu isim günümüzde hala bazı yerlerde kullanılır. Bu bitkinin anavatanı ise Japonya’dır.

Sedum Sieboldii Özellikleri

  • Son derece dayanıklı bir sukulent olan Sedum sieboldii, doğal ortamında kayalıklar üzerinde yetişir.
  • Dalları sağlam olmasına karşın dik duramazlar. Saksıda bakıyorsanız bu ince dallar aşağıya doğru sarkar.
  • Yaprakları klasik bir sukulent özelliği olarak etki ve kalındır. Kenarları hafifçe tırtıklı olan yapraklar dallarda karşılıklı olarak üçer üçer dizilmiştir. Sonbahar ve kış aylarında yaprakları kızarmaya başlar ve son derece hoş bir görünüm sağlar.
  • Sonbahar mevsiminde dalların ucundan toplu halde duran pembe çiçekler açar.
  • Sedum sieboldi çiçeğinin dalları kış aylarında kurur. İlkbahar mevsimi gelip hava ısınmaya başladığından dipten yeni filizler uzar. Yaz mevsiminde ise yavaş yavaş gelişirler. Sürekli olarak yapraklanmaya devam ederler ve toprağının özelliklerine, sulanmasına bağlı olarak 10 ila 30 santim arasında uzarlar.
  • Zarif ve şirin görünen bu bitki, kış soğuklarına oldukça dayanıklıdır. Eksi 45 dereceye kadar yazı ölmeden geçirebilirler. Bu nedenle Türkiye’nin her yerinde rahatlıkla yaşayabilir bir bitkidir.
  • Kış mevsiminde dalları kuruduğu zaman öldüğünü düşünmeyin. İlkbahar ayında dipten daha fazla dal çıkaracak ve bolca yaprak verecektir.
  • İç mekânlarda ortam güneşli olduğunda saksıda yetiştirilebilir. Bunun yanı sıra bahçelerde yer örtücü olarak da kullanılabilen bir bitkidir.
  • Fazla güneş alan balkonlarda sarkıcı bitki olarak oldukça dekoratif bir görünüm sergiler. Aynı zamanda peyzaj açısından da ideal sukulent türlerinden biridir.
Sarkan dallarıyla sedum sieboldii
Sarkan dallarıyla sedum sieboldii

Sedum Sieboldii Bakımı

Sedum sieboldi çiçeği, şüphesiz her bitkiseverin bakmak isteyeceği tarzda bir sukulenttir. Bakımının çok kolay olması, onu bitki bakımına yeni başlayanlar için de ideal kılar. Bakımını ihmal etseniz dahi uzun süre boyunca hiçbir sorun yaratmayacaktır. Bahçede yetiştirdiğiniz Sedum sieboldii, saksıda yetişenlere göre çok daha kolay bakım şartlarına sahiptir. Buna karşın saksıda dahi rahatlıkla gelişebilen bir bitkidir.

Işık

Seiboldi çiçeği, genel olarak güneşli yerleri sever. Bununla birlikte kısmi gölge alanlarda da iyi bir gelişim gösterirler. Eğer verimli bir şekilde çiçek açmalarını istiyorsanız günde en azından dört saat boyunda doğrudan güneş almalarını sağlamalısınız.

Toprak

Optimum bir büyüme istiyorsanız, bitkiniz için drenajı iyi olan bir toprak hazırlamalısınız. Toprakta iri taneli dere kumu ve ponza taşı kullanmanız drenajın artmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra humuslu çürüntüler, iyi bir gelişim sağlayacaktır.

sedum sieboldii yaprakları
sedum sieboldii yaprakları

Sulama

Sulama söz konusu olduğu zaman Sedum sielboldii oldukça zahmetsiz bir bitkidir. Tıpkı diğer sukulent türleri gibi bu bitki de yapraklarında suyu depolayabilir. Bu da kısa süreli kuraklığa karşı son derece dayanıklı olmasını sağlar. Eğer bahçede yetiştiriyorsanız, uygun şartlarda hiç sulama yapmasanız bile olacaktır. Buna karşın toprak kurudukça sulama yapmanız daha iyi bir gelişim sağlayacaktır.

Saksıda yetişen sieboldi çiçeğini ise ilkbahar ve yaz aylarında susuz bırakmamak gerekir. Unutmayın, kuraklığa karşı dayanıklı olsa da suyla gelişim gösterir. Toprak kurudukça, akşam geç saatlerde ya da sabah erken saatlerde sulama yapmalısınız. Kış aylarında ise toprak tamamen kuruduğunda az miktarda su verin.

Bu bitkiler kök çürüklerine karşı oldukça hassastır. Bu nedenle fazla sulamadan daima kaçınmanız gerekir. Sulama rutininizi toprağın kuruluğuna bağlı olarak belirleyin. Çok sıcak zamanlarda sulamayı sıklaştırırken, hava serinledikçe sulama rutinini de gevşetin. Aşırı sulama kök çürüklerine, mantara ve yaprakların solmasına neden olacaktır.

Gübreleme

Bahçede bakım yaptığınız zaman bu bitki için herhangi bir gübreye gerek yoktur. Saksıda Sedum sieboldii bakıyorsanız, bitki besini vermeniz gelişim açısından iyi olacaktır. İlkbahar mevsiminin başından yaz mevsiminin ortasına kadar saksı kaktüslerine özel bitki besini kullanmalısınız. Bitki besini verme işlemini 20 günde bir kez yapmanız yeterlidir. Şişenin üzerinde tavsiye edilen dozajın yarısını, suya karıştırarak vermelisiniz.

Kırmızı renge dönen sedum sieboldii
Kırmızı renge dönen sedum sieboldii

Sedum Sieboldii Nasıl Çoğaltılır?

Sedum sieboldii çoğaltmak oldukça kolaydır. Bitkinin herhangi bir dalını temiz bir bıçak yardımıyla keserek, toprağa dikmeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde kolaylıkla çoğaltabileceğiniz türlerden biridir. Filizlenme biraz geç olabilir, sabırlı olmalısınız. Bununla birlikte hazır poşet toprak kullanmamalısınız. Bu topraklarda genel olarak çürürler.

Bitkiyi yaprak çeliğiyle çoğaltmak da mümkündür. Fakat bu şekilde başarı şansınız hayli düşüktür. Gelişimini yeni tamamlayan taze yapraklardan birini seçerek, rutubetsiz ve havadar bir yerdeki, fazla su istemeyen bitkilerden birinin dibine bırakabilirsiniz. Toprağın yüzeyine bırakacağınız yaprak zamanla filizler verecektir.

Eğer elinizde birkaç yıllık Sedum sieboldii varsa, kök bölünmesi yöntemi kullanarak da çoğaltabilirsiniz. Bu işlemi kış mevsiminin sonunda denemelisiniz. Yeni filizler ortaya çıkmaya başladığından, kökten bölerek ayırın ve yukarıda tarif ettiğimiz toprak karışımına ekin. Bunun dışındaki zamanlarda kökleri rahatsız etmemeniz önemlidir.

sedum sieboldii
sedum sieboldii

Sedum Sieboldii Ne Zaman Çiçek Açar?

Sedum sieboldii, top top ve çok hoş pembe çiçeklere sahiptir. Bitkinin çiçeklenmesi için doğru bir bakım önemlidir. Bakım şartları iyi olduğu takdirde, toprağa ve sulama düzenine bağlı olarak sonbahar mevsiminde bolca çiçek açacaktır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Sedum Sieboldii