Sonbahar Ateşi – Hylotelephium Spectabile

Crassulaceae familyası üyeleri arasında bulunan ve eski dönemlerde bilimsel açıdan Sedum spectabile olarak adlandırılan bitki, günümüzde Hylotelephium spectabile şeklinde bilinmektedir. Çünkü bu tür ve bu türe benzer bitki çeşitleri Sedum cinsi ile ayrı bir yapıya sahip olarak görülmüş ve bu cins Hylotelephium olarak isimlendirilmiştir.

Hylotelephium Spectabile Özellikleri

  • Kış mevsiminde -40 0C gibi soğuk havalarda sadece dalları kuruyarak dahi dayanabilen bir bitkidir. 
  • İlkbaharın gelişi ile dip bölümünde iç içe yapraklar ile birlikte top top filizler görülür. Bu filizlerin dal şeklinde uzaması ile gelişen dallar sonrasında ilkbahar itibarı ile sonbahara kadar yeniden çiçek açar. 
  • Ortalama 20-30 cm gibi bir büyüklüğe ulaşan dallar, hem sert hem de dik bir duruş gösterir.
Hylotelephium spectabile çiçeğine yakından bakış
Hylotelephium spectabile çiçeğine yakından bakış

Hylotelephium Spectabile Bakımı

Pembe ve yuvarlak görüntülü çiçekleri ile estetik bir yapıya sahip olan bu bitkinin yetiştirilmesinde birçok önemli ayrıntıya dikkat etmek gerekir.

Işık

Bitki yetiştiği ortamda uzun süre boyunca direk olarak güneş almak isteyen bir çeşittir. Aynı zamanda sürekli bir şekilde kendisini rahatlatacak bir hava akımına ihtiyaç duyar.

Toprak

Pek fazla toprak seçimi bulunmayan bir bitki çok uzun ömürlü yapısı ile killi topraklarda dahi hayatına yıllar boyunca devam eder. Saksıda yetiştirmek istiyorsanız, süzek ve havadar bir toprak karışımı bulunmalıdır. Bu açıdan da özellikle hafif alkalin içeriğine sahip olan ve nötr olacak şekilde toprakları tercih edebilirsiniz.

Arazi toprakları köklerine zarar verebileceği için 3 ölçü torf toprak içerisine sadece 1/4 ölçü yıkanmış temiz mıcır ve 1 ölçü ponza taşı karıştırabilirsiniz. Bu karışım içerisinde mıcır asidik yapıyı engelleyerek bitkinin gelişimine katkı sağlar.

Sulama

Etrafında hiçbir bitki bulunmadan tek başına dahi yayılan dalları ile açık alanda rahatlıkla yetişebilir. Hatta bahçelerde en az tercih edilen noktalarda hafif sulama ile birlikte yıllarca yapısını koruyabilecektir.

Budama 

Çok fazla budama ihtiyacı ortaya çıkarmadan sadece çok kontrolsüz bir şekilde yayıldığında seyreltmesi yapılabilecek bir bitkidir.

Sonbahar Ateşi
Sonbahar Ateşi

Hylotelephium Spectabile Nasıl Çoğaltılır?

Çoğaltma gerçekleştirmek için özellikle kökten ayırma tercih edilebilir. Alınan dal köke sahip olmasa bile kolaylıkla yetişirken; yaprak çeliği, tohum veya çelik ile üretme yöntemleri de seçilebilir.

Hylotelephium Spectabile Hastalıkları ve Zararlıları

Genellikle arazi toprakları içerisindeki nematod paraziti bir tehlike oluştururken, kök çürümesine neden olabilir. Kökleri yiyerek tüketen bu parazitler ve asitli toprak bitkinin ölümüne neden olur. Aksi takdirde zararlıları üzerine çekmeyen ve sağlıklı bir bitki türüdür.

Sık Sorulan Sorular

Bitki hakkında merak ettiğiniz en önemli soruların kısa cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Hylotelephium Spectabile Ev İçinde Saksılarda Yetişir Mi?

Ev ortamlarından pek hoşlanan bir bitki çeşidi değildir. Ancak evde yetiştirmek için saksılara dikilerek balkon ortamında güneş alan havadar bir ortamda yetişebilir.

Hylotelephium Spectabile Çiçekleri Ne Zaman Açar?

İlkbahar ile birlikte dallar yeniden uzamaya başlarken, yaza doğru bitki tekrar toparlanır. Yazın erken günlerinden itibaren de sonbahara kadar çiçek açmaya devam eder.

Hylotelephium Cinsi Farklı Türler İçerir Mi?

Çiçek renkleri ve görüntüleri açısından zenginliğe sahip olan bu cins içerisinde pembe, kırmızı, beyaz veya sarı gibi çiçek renkleri görülebilir. Bu anlamda aynı cins içerisinde farklı türler ile benzer bir bitki görüntüsü fakat farklı çiçekler elde edilebilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sonbahar Ateşi – Hylotelephium Spectabile

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page