Sukulent

Botanik’te etli bitki olarak da bilinen sukulentler, kurak koşullarda hayatta kalabilmek için yaprak ve dallarında su tutabilme özellikleriyle bilinirler. Succulentae (Latince “sulu”) kelimesinden türetilen “sukulent” terimi, bitkilerin kalın yapraklarında veya gövdelerinde biriken suyun varlığına işaret eder.

Sukulentler, dünya genelindeki farklı iklim ve toprak koşullarına adapte olabilen 60 farklı bitki familyasında sukulentlere rastlamak mümkündür. Sukulentler, ev ve bahçe süslemelerinde popülerdir. Bazı türlerinin dekoratif yaprakları, çiçekleri veya yaprak renkleri nedeniyle özellikle değerlidir. Bununla birlikte, sukulentler aynı zamanda çöl bahçeleri ve xeriscape peyzaj tasarımlarında da kullanılabilirler.

Sukulentlerin farklı türleri arasında kaktüsler, agavalar, aloeler, echeverialar, crassulalar, sempervivumlar, sedumlar ve haworthialar gibi birçok varyasyon bulunur. Her türün kendine özgü ihtiyaçları vardır, ancak çoğu sukulent, tam güneş ışığı, iyi drenajlı toprak ve düzenli sulama ile iyi gelişir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı