Tahıl

Tahıl, Poaceae (buğdaygiller) familyasına ait tek yıllık bitkilerin tohumlarına verilen isimdir.


Tahıllar, nişasta bakımından zengindir ve insan beslenmesinde önemli bir rol oynar. Bilimsel olarak tahıllar, çiçekli bitkilerin üreme organları olan tohumlarıdır. Tahıl tohumları, embriyo, endosperm ve perikarp olmak üzere üç ana bölümden oluşur. Embriyo, yeni bitkiyi oluşturacak olan hücreleri içerir. Endosperm, embriyonun besin kaynağını sağlar. Perikarp, tohumun dış kabuğudur.

Tahıllar; karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Karbonhidratlar, tahılların temel enerji kaynağıdır. Proteinler, yapı taşıdır ve vücutta kas ve organların oluşumu için gereklidir. Yağlar, enerji kaynağıdır ve hücrelerin yapısal bileşenidir. Vitaminler ve mineraller, vücudun normal işleyişi için gereklidir.

Tahıllar, dünyanın en önemli gıda kaynaklarından biridir. İnsan beslenmesinde, ekmek, makarna, pirinç, tahıl gevrekleri, bisküvi, kek ve pasta gibi birçok gıdanın yapımında kullanılır. Tahıllar, hayvan yemi olarak da kullanılır.

Tahıl Çeşitleri

Serin İklim Tahılları

Serin iklim tahılları, ılıman ve soğuk iklimlerde yetişir. Bu tahıllar, nişasta bakımından zengindir ve lif içeriği de yüksektir. Serin iklim tahılları, ekmek, makarna, bulgur, bisküvi, kek ve pasta gibi birçok gıdanın yapımında kullanılır.

Sıcak İklim Tahılları

Sıcak iklim tahılları, sıcak ve nemli iklimlerde yetişir. Bu tahıllar, nişasta bakımından zengindir ve lif içeriği de düşüktür. Sıcak iklim tahılları, pirinç, bulgur, kuskus, mısır gevreği gibi gıdaların yapımında kullanılır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Tahıl

TAKSONOMİK BİLGİLER

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page