Takanori Aiba’dan Bonsai Ağaç Evler

Ana SayfaBonsaiTakanori Aiba'dan Bonsai Ağaç Evler

Takanori Aiba (相羽高徳), japon bir sanatçı. 1953 yılında Japonya Yokohama’da dünyaya gelen Aiba; 1978 yılında serbest sanatçı olarak işlerini sunmaya başlamış ve o günden başlayarak harika işler ortaya çıkartarak yoluna devem etmiş. Japon sanatçı bonsai ile olan ilişkisini anlatırken, çocukluğuna kadar götürüyor bizleri. Çocukken de bonsai sanatı ile ilgili olduğunu söyleyen sanatçı; ‘sokakta bulduğum bira kapağına bir parça yosun koyup, üzerine de bir dal parçası dikerdim. Yaptığım o şeye her açıdan dikkatlice bakar, bir anlam yükler, onda bir şeyler arardım’ diye de ekliyor. Bonsailerle küçüklükten beri ilgili olan sanatçı, bir sanatçı olmanın verdiği vizyonu da arkasına almayı bilmiş. Baktığı şeylerde her zaman daha fazlasını görebilme yetisine sahip de olan sanatçı, bonsailere küçük dünyalar, ağaç evler de sığdırarak sığdırmış.

Diorama Bonsai Ağaç Ev Örnekleri

Bonsai ağaç evlerin kompozisyonunda biraz diorama sanatı, biraz bonsai sanatı harmanlanmış. Böylece ortaya, aşağıdaki galeriden ayrıntılarını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız ayrıntılı işleri çıkartmış. Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’ni gezerken oradaki diorama sanatından örneklerle karşılaşan sanatçı adeta büyülenmiş. Aklında beliren fikir ise, bonsai ağaç evleri içeren sanat eserleri oluşturmak olmuş. Diorama sanatı ve bu sanatın ayrıntılarıyla kendinden geçen sanatçı müzeden çıkar çıkmaz diorama sanatı malzemeleri satışı yapan bir dükkana girmiş. Oradaki örnekleri de görünce kendinden geçen sanatçı, ilkokul dönemlerinden kalan bonsai merakı da gözünde canlanınca bu eserleri oluşturmaya karar vermiş. O zamandan beri kendini diorama sanatına, dolayısıyla bonsaiye adayan sanatçı; yukarıda yer alan örneklerde olduğu gibi harika örnekler ortaya çıkartmaya başlamış. Minyatür dünyalar yaratırken kendisine yeni bir dünya, gökyüzü ve hayat çizdiğini de fark eden sanatçı; ‘küçük bir saat, benim için empire state kadar yüksek bir gökdelen olabiliyor bazen’ diye bir röportajında bu tutkusunu tanımlamaya çalışmış.

Bonsai Sanatı ile Dioramayı Harmanlayan Sanatçı: Takanori Aiba

Sanatçının bonsai ağaç ev eskizi.

Takanori Aiba’ya ben de Türkiye’deki bonsai sanatçıları adına bir mail gönderdim ve kendisini pandemi sonrası İstanbul’da ağırlamak istediğimi belirttim. Bu süre zarfında kendisini İstanbul’da ve yakın çevresinde konumlanmış bonsai ustaları ile tanıştırmayı düşünüyorum. Ona yolculuğu boyunca eşlik ederken bir de röportaj yapmayı planlıyorum. Siz de sanatçının tüm işlerini yakından takip etmek istiyorsanız flickr sayfasından bunu yapmanız mümkün. Ayrıca çok başarılı bu kadın sanatçının web sitesini de ziyaret etmeyi unutmayın. Böylece hakkında ve işlerinde daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı