Taxaceae

Pinales takımına ait olan Taxaceae familyası, 30 farklı bitki türünü içermektedir. Her dem yeşil olan bu türler, iğne yapraklı bitkilerdir

Taxaceae ya da Türkçesiyle Porsukgiller, Pinales takımına ait olan bir bitki familyasıdır. Bu familyada altı farklı cins bulunmaktadır. İki cinsin soyu ise tükenmiştir. Familyada bulunan altı cinsin içerisinde 30 bitki türü bulunmaktadır. Bu familyadaki türler iğne yapraklıdır.

Taxaceae Hakkında

Bu familyanın üyeleri bir ya da iki evciklidir. Bu familyanın üyeleri yaz-kış her dem yeşil olan ağaçlar ve çalılardır. Yaprakları iğnemsi bir yapıda olabileceği gibi sprial ya da çaprazvari olarak dizilidir. Alt yüzeyinde ise tek sotama bandı vardır.

Bu çok dallı ağaçlar ve çalılar, ilkbahar aylarının başında polen dökerler.

Porsuk ağacı meyvesi
Porsuk ağacı meyvesi
Porsuk ağacı yaprakları
Porsuk ağacı yaprakları

Kozalak

Erkek çiçekler, yapraklarda tekli, brahtenin koltuğunda ya da apikal sürgünlerin ucunda kümelenmiş olarak bulunabilir. Tohum taslağı tekdir ve çiçek ekseninin ucunda taşınmaktadır. Kotiledon ya da bilinen diğer bir ismiyle çenek sayısı ikidir. Epigeik olarak çimlenirler.

Dişi kozalaklar oldukça küçüktür. Tohumlar, sulu ve tatlı meyvenin kuşlar tarafından tüketilmesiyle birlikte dağıtılır. Kuşlar tarafından yenen sert tohumlar zarar görmeden dışkı yoluyla dağılmaktadır. Bu tohumlar, insanlar için oldukça zehirlidir.

Dağılım

Taxaceae familyasının türlerinin büyük bir bölümü tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Kuşlar yoluyla dağıtılması bu familyanın dağılımda büyük bir avantaj sağlamıştır. Porsukgiller familyasının üyeleri kuşlar vasıtasıyla farklı bölgelere taşınabilmiş ve yaygınlaşmıştır.

Taksonomi

Taxaceae familyası geçmiş yıllarda Taxales takımı içerisinde yer alıyordu. Buna karşın yapılan DNA analizleri, bu ailenin Pinales takımıyla daha yakın bir genetik bağının bulunduğunu kanıtlamıştır. Yapılan çalışmaların sonucunda Taxaceae Pinales takımına dâhil edilmiştir.

Taxaceae familyasına ait altı farklı cins yaşamını devam ettirmektedir. Bu cinsler ise şu şekildedir;

  • Amentotaxus,
  • Austrotaxus,
  • Cephalotaxus,
  • Pseudotaxus,
  • Taxus (Porsuk),
  • Torreya

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Taxaceae

TAKSONOMİK BİLGİLER