Tohumdan Bonsai Yapımı (Misho)

Ana SayfaBonsaiTohumdan Bonsai Yapımı (Misho)

Bonsai; birçok terime ve stile sahip bir sanat. Tohumdan bonsai yetiştirmek de her şeyde olduğu gibi bir isimlendirmeye sahip. Misho olarak bilinen tohumdan yetiştirilmiş bonsailer aslında bana göre bonsai yetiştirmenin en iyi yolu olsa da çok uzun süreler gerektirdiğinden, benim gibi sabırsız kişiler için uygun değil. Buradaki en önemli avantaj, ağacınızın tohumdan yetiştiğini gözlerken aynı zamanda şeklini ve gelişimini de ona göre belirlemeniz oluyor. Ağacınızın ilk gelişiminden itibaren nasıl bir şekle sahip olacağını belirleyebilir, ona göre proje haline dönüştürebilirsiniz.

Tohumdan Bonsai Avantajları

Bonsai; birçok terime ve stile sahip bir sanat. Tohumdan bonsai yetiştirmek de her şeyde olduğu gibi bir isimlendirmeye sahip. Misho olarak bilinen tohumdan yetiştirilmiş bonsailer aslında bana göre bonsai yetiştirmenin en iyi yolu olsa da çok uzun süreler gerektirdiği için, benim gibi sabırsız kişiler için uygun değil. Buradaki en önemli avantaj, ağacınızın tohumdan yetiştiğini gözlerken aynı zamanda şeklini ve gelişimini de ona göre belirlemeniz oluyor. Ağacınızın ilk gelişiminden itibaren nasıl bir şekle sahip olacağını belirleyebilir, ona göre proje haline dönüştürebilirsiniz. Bu yöntem dediğim gibi çok kolay ve zahmetsiz olsa da uzun yıllar boyunca beklemek gerektiğinden, sabırsızlar için çok da uygun değil 🙂 Benim de aklımda tohumdan Keyaki (Japon Zelkovası) yetiştirmek var ama henüz düşünme aşamasındayım. Bu yöntemle birçok ağacı kolayca yetiştirebilirsiniz.

Bonsai Tohumu Diye Bir Şey Yoktur

Belirtmeden geçemeyeceğim bir şey var. Birçok internet sitesinde sözde bonsai tohumu olarak satılan tohumların aslında bonsai tohumu değil; ağaç tohumu olduklarını anlamakta fayda var. Ağaç tohumu en nihayetinde çimlendirmeyi başardığınızda fidan haline dönüşür ve siz bonsai olması için eğitim vermediğiniz sürece bonsai olarak adlandırılamaz. Yani bonsai tohumu satın al şeklinde ibarelere kanarak bir alışveriş yapmamanızı öneririm. Bonsai o tohumdan yetişen ağacın eğitilmesi ve saksıda yetiştirilmesi manasına gelir. Birçok uzun yıl boyunca bakım ve eğitim gerektiren bu sanat ile ilgileniyorsanız bunu bilmenizde fayda var diye düşünerek bu paragrafı sonradan ekleme ihtiyacı hissettim. Hepinize keyifli hobiler dileyerek bu yazımı sonlandırayım.

1 Yorum

Aklınıza Takılanları Sorun

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.