Vapur Dumanı Çiçeği – Ageratum Houstonianum

Papatyagiller familyası üyelerinden biri olan vapur dumanı çiçeği bir süs bitkisi olarak yetiştirilir. Meksika menşeli bir çiçek olmak ile birlikte İngiliz toplumunda “floss flower” yani ipek püskül çiçeği olarak adlandırılır. Ayrıca Ageratum ve Türkçesi vapur dumanı olarak adlandırılan bu cins içerisinde 60 tane gerçek tür ve yüzlerce kültivar yer alır.

Vapur Dumanı Çiçeği Özellikleri

  • Tek mevsimlik bir ömre sahip olsa dahi çalı tipi gelişim gösteren bir bahçe süs bitkisi çeşididir.
  • Bitki yaklaşık 1 m civarında bir boy atma gösterebilir.
  • Değişen çeşitleri ve kültivarları bağlamında mor, eflatun veya mavimsi-pembelisi soluk tonlarda hatta bazen beyaz renkte çiçekler açabilir.
  • Genellikle yazın sonundan önce çiçek açmaya başlamayacaktır.
  • Günümüzde çiçekçiler tarafından aranjman hazırlanırken kullanılır.
Vapur Dumanı Çiçeği
Vapur Dumanı Çiçeği

Vapur Dumanı Çiçeği Bakımı

Renkli ve çok estetik görüntülü bir çiçek olarak bahçelerde ve saksılarda yetiştirmek için Ageratum houstonianum bakım ve yetişme özelliklerine hakim olmanız önemlidir.

Işık

Günlük olarak mutlaka belirli bir süreliğine ışık almayı isteyen bir çiçek türüdür. Bu nedenle vapur dumanı çiçeği günde minimum 5 saat direkt olarak güneş alabilen bir bahçede yetişmelidir. Eğer bulunduğu nokta daha az güneş alıyorsa, dallar çok uzun bir hal alır ve görüntüsü hiç güzel olmayacaktır.

Toprak

Toprak konusunda seçiciliği olmamak ile birlikte sadece suyu iyi geçiren bir toprak ister. Hatta toprak orta derecede besleyici bir yapıya sahipse gübre ihtiyacı dahi bulunmaz. Yani bu anlamda humuslu topraklar en uygun toprak çeşitlerinden biri olacaktır.

Sulama

Tam olarak gün içerisinde güneş alabilen ve iyi bir şekilde sulanan konumlarda bu çiçek çok iyi yetişir. Üstelik sıcak iklimlerde kuraklığa karşı da gayet dayanıklıdır. Fakat yine de özellikle yaz mevsiminde susuz kalmaması gereklidir.

Budama

Solan çiçeklerin ve artık çiçek vermeyen dalların budanması önemlidir. Çünkü bu sayede yeni dallar ve filizler ile yeşermeye devam edecektir.

Ageratum Houstonianum
Ageratum Houstonianum

Vapur Dumanı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Mevsimlik bir çiçek olduğu için her yıl tohumdan yetiştirmek gerekir. İlkbaharda gün içerisinde 9-18 derece aralarındaki günlerde tohumlar toprağa güneş alacak ve ısınacak şekilde ekilmelidir. Sonrasında 6-7 cm boyundaki fideler 25 cm aralıklar ile esas yerlerini alınabilir.

Tepe çeliği ile çoğaltma açısından da ilkbahar mevsiminde büyümüş fidelerden alınan dallar ile tekrardan toprağa dikim yapılabilir. Bu sayede de tekrardan kök verir ve yeni çiçekler elde edilebilir. Özellikle tohum vermeyen bazı kültivarlar için bu yöntem en iyi yöntemdir.

Vapur Dumanı Çiçeği Hastalıkları Ve Zararları

Bu çiçek türünde karşılaşılabilecek en büyük problemlerden birisi yeterli güneş almaması ile birlikte çiçeksiz ve uzun dalların ortaya çıkmasıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ageratum houstonianum hakkında en önemli soruların net cevaplarını kısaca bu noktada bulabilirsiniz.

Vapur Dumanı Çiçeği Kaç Yıllık Bir Bitkidir?

Süs bitkisi tarzına sahip olarak çok popüler olan bu çiçek, tek yıllık bir ömre sahiptir. Ancak her yıl baharda tepe çeliği veya tohumlar ile kolaylıkla çoğaltılabilir.

Vapur Dumanı Çiçeği Ne Zaman Çiçeklenir?

Salkımlar ile birlikte mor, mavi, beyaz veya pembe renkler açan bir çiçek türüdür. Kışın ılımaya başladığı günlerden ihbarın sonuna kadar çiçek açar.

Vapur Dumanı Çiçeği Güneşi Sever Mi?

Sıcaklığa dayanıklı ve güneş ile arası gayet iyi bir çiçektir. Gün içerisinde ortalama 5 saat güneş görmesi büyük fayda sağlar.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Vapur Dumanı Çiçeği – Ageratum Houstonianum

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page