Yakup Merdiveni – Polemonium

Amerika kıtasının Orta ve Güney bölümlerindeki yüksek dağlarda yetişen Yakup merdiveni Latince ismiyle Polemonium olarak da adlandırılır. Uzun ömürlü bu bitki, familyasına ait ve gösterişli bir tür olarak birçok noktada yetiştirilir.

Yakup Merdiveni Özellikleri

  • Bu bitkinin gösterişli türleri uygun hava koşullarını bulabildiği şehirlerde hafif rüzgarlı açık bahçe ve yarı güneşli köşelerde gayet rahat yetiştirilebilir.
  • Bir dekorasyon bitkisi olarak küçük mavimsi ve fark edilmeyen çiçekler açar. Fakat çiçekleri ve yaprakları ile ortama çok güzel bir koku yayar. 
  • Kış mevsimine aşırı dayanıklı olmakla birlikte -40 0C havada yaşayabilmektedir.
  • Ülkemizde yazın çok sıcak olmayan her bölgede ve bilhassa yaylalarda çok şık bir bahçe bitkisi olarak seçilebilir.
Bahçede Ykaup Merdiveni çiçeği
Bahçede Ykaup Merdiveni çiçeği

Yakup Merdiveni Bakımı

Bu cinste bakım için çok hassas bir şekilde özellikle toprak ve sulamaya dikkat etmek gerekir.

Işık

Bu türde bitkiler az güneşli yerlerde yetiştirilmesi gereken bitkilerdir. Tamamen karanlık kuytu yerleri ve çok sıcağı sevmemek ile birlikte hafif serin havalı ve rüzgarlı yerlerde çok iyi gelişirler.

Toprak

Asitli ve nötr toprak yapısından hoşlanan bu bitkide alkalin değeri fazla toprak kullanılmamalıdır. Fide ekimi öncesinde toprak iyice çapalanmalı ve içine leonardit ya da torf toprak karıştırılmalıdır.

Sulama

Yaz mevsimlerinde daha fazla suya ihtiyaç duyacağı için mevsim boyunca toprak çok fazla kurumadan sulamayı özenle yapmak gerekir.

Yakup merdiveni çiçekleri
Yakup merdiveni çiçekleri

Yakup Merdiveni Nasıl Çoğaltılır?

Bitkinin çoğaltılabilmesi için kökte bulunan yavruları kış mevsiminin sonunda ayırdıktan sonra köklendirerek bu parçalardan yeni bitkileri kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Yakup Merdiveni Hastalıkları ve Zararlıları

İklim ve hava koşulları uygun olduğu sürece kolaylıkla bir rahatsızlık oluşturmayan ve böceklenme göstermeyen bu bitkide sadece havasız yerlerde hele birde nem varsa, yapraklarda küllenme ya da mantar gibi problemler görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Polemonium bitkisi hakkında aklınıza gelen pratik soruların cevaplarını kolaylıkla bu bölümde bulabilirsiniz.

Yakup Merdiveni Güneşi Sever Mi?

Bitki güneş ile arası çok fazla olmayan bir türdür. Ancak karanlık olmayacak hafif güneşli bir bölgede bulunması gerekir.

Yakup Merdiveni Kaç Günde Bir Sulanır?

Sıcak yaz mevsiminde haftada 2 defa sulanması yeterli olabilir. Kışın ise toprak nemli olduğu sürece haftada bir kere dahi sulanabilir.

Yakup Merdiveni Budama İster Mi?

Bazı dönemlerde yapraklarında hafiften sararma ve çürüme görülebilir. Bu durumlarda çürüyen yapraklar bir makas ile yavaşça budanmalıdır.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Yakup Merdiveni – Polemonium