Yalancı Akasya – Robinia pseudoacacia

Fabaceae bitki ailesinden bir bitki türü

Baklagiller () familyası üyelerinden biri olan ve adi akasya olarak da adlandırılan bu bitki, Latincede Robinia pseudoacacia L. şeklinde adlandırılır. İngilizce'de ise black locust yani kara akasya gibi bir isme sahiptir. Türkiye'de bilinen bir bitki yapısına sahip olarak, beyaz çiçekli yapısı ile herkes tarafından akasya ağacı olarak bilinse de aslında bir yalancı akasya türüdür.

Özellikleri

Beyaz çiçekli bir akasya türü olmak ile birlikte çok hızlı büyüyen bir ağaç yapısına sahiptir. Bu yapısı sayesinde de 20-25 m gibi bir boyuta ulaşırken, dalları yuvarlak ve seyrek bir yapı gösterir. Ağacın tepe noktası gevşek bir dokuya sahip olurken, yaklaşık 10 metre gibi bir tepe çapı ile aşağıya doğru geniş bir alan kaplar.

Yalancı akasyada yapraklar birleşik bir yapıya sahip olarak, kendi içinde yaklaşık 15-20 gibi yaprakçık ile bölümlenir. Yapraklar 2-4 cm gibi bir uzunluğa ve genellikle 2 cm'ye kadar genişliğe ulaşırken, yeşil renkli elips ve sivri uçlu yapraklardır. Yan kurulumlu bir şekilde açılan salkım çiçekler yoğun bir şekilde salkım oluştururken, zengin bir nektar içeriğine de sahiptir. Beyaz taç yapraklar ile birlikte kokulu yapıya sahip çiçeklerin çanak yaprakları yeşildir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yalancı Akasya – Robinia pseudoacacia

İçindekiler

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page