Yıldızpatı – Aster

Antik Yunan dilinde “Aster” kelimesi “Yıldız” anlamına gelirken, Papatyagiller familyası için ise Asteraceae adı kullanılmıştır. Bu familya içerisindeki en önemli örneklerden biri olan Aster çiçeği de dilimizde yıldızpatı olarak bilinir. Bu çiçek cinsi sonbahara kadar çiçek açan yapısı ile eflatun ve açık mor arası çiçek renkleri gösterir.

Yıldızpatı çiçeği Avrupa ile Asya arasında yer alan topraklarda ve Kuzey Amerika’da yüzlerce değişen türe sahiptir. Bu türler içerisinde mavi, eflatun ve açık mor tonlarında çiçek renkleri görülürken, ayrıca hibrit ve kültivar gelişimi ile beyaz, düz mavi, düz pembe ve farklı renklerde çiçekler elde edilmiştir.

Beyaz yıldızpatı çiçeği
Beyaz yıldızpatı çiçeği

Yıldızpatı Çiçeği Özellikleri

  • Aster çiçekleri içerisinde örnek olan bu tür, eflatun ve açık mor arası çiçekleri ile en sevilen türler arasında bulunmaktadır.
  • Türün yaz sonu ve sonbahar mevsiminde açtığı çiçekler çok dayanıklıdır ve bitki kışın -30 dereceye kadar yaşayabilir.
  • Çiçeğin boyu yaklaşık 1 m gibi bir uzunluğa erişirken, gövdesinin uç kısmında ise ince dallar uzanır ve bu dallarda çiçekler açılır.

Yıldızpatı Çiçeği Bakımı

Bahçeler için renkleri ve görüntüsü ile çok estetik bir çiçek olan aster çiçeği açısından bakım özelliklerini iyi bilmek gerekir.

Bahçede aster çiçekleri
Bahçede aster çiçekleri

Işık

Aster yıldızpatı bahçelerde özellikle güneş alan bir yer istemektedir. Fakat en azından bahçenizde yarı gölge yarı güneş alan bir yeri de tercih etmeniz gerekebilir. Çünkü çok az güneş alması veya çok fazla güneş alması ile istenildiği kadar gelişmez ya da gelişimi çok şekilsiz olabilir. Hatta çiçek açmayabilir veya çiçekleri çok az sayıda olabilir.

Toprak

Aster çiçeğinin iyi bir şekilde gelişebilmesi için asitli toprak kullanılmalıdır. Bahçe ve saksılarınızda kullandığınız toprak yüksek alkalin değerlerine sahip ise yani beyaz topraklar ya da bolca kireçtaşlı topraklar kullanıyorsanız doğru olmayacaktır. Bu durumda toprağı asitli hale getirmek için yüksek miktarda leonardit ya da bitkisel çürüntü karıştırabilirsiniz. Bu sayede diktiğiniz fideler asitli toprakta çok iyi gelişir.

Sulama

Bitkinin sulamasında toprağı düzenli bir şekilde kontrol etmeniz ve su ihtiyacına dikkat etmeniz gerekir. Toprak kurudukça su verme ihtiyacı ortaya çıksa da toprağın çok fazla nemli olmaması ve toprağın isteğine göre su miktarının belirlenmesi gerekir. Yazın ve çiçek açma dönemlerinde ise daha fazla su isterken, nem oranının toprakta %25 gibi bir civarda olması fayda sağlar.

Budama

Aster çiçeği birçok farklı çiçeğe göre budama ihtiyacı bulunan bir çiçek çeşididir. Özellikle ilkbahar itibarı ile boyu uzamaya başladığında tepesinden biraz budamak gerekir. Zira 25 cm gibi bir boya ulaştığında uçları kopararak çok dallı ve daha fazla çiçekli olması sağlanır.

Yaz başında yeni dallar uzamaya başladığında da bu dalların da uçları koparılarak daha fazla dal sayısına ulaşması sağlanabilir. Bu durumda eğilme ve devrilme göstermemesi için yan taraflarına 50 cm gibi aralıklar ile kullanacağınız direkler ile etrafını koruyup dik durmasını sağlayabilirsiniz.

Yıldızpatı çieçğine yakından bakış
Yıldızpatı çieçğine yakından bakış

Yıldızpatı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bu çiçekte çoğaltma işlemini gerçekleştirmek için kökten ayırmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca yıldızpatı tohumu kış sonunda toprağa ekilerek yeni bir bitki elde edilebilir. Birden fazla tohum ile bir arada yetiştirdiğiniz fideler 10 cm gibi bir uzunluğa ulaştığında birbirlerinden ayırıp en az 40 cm aralıklar ile tekrardan dikme yapılabilir.

Elde edilen aster fideleri sonbaharda hızlı bir büyüme ile çiçek açarken, aslında tohumlar yaz sonunda ekildiğinde dahi gelişim gösterebilir. Hatta bu sayede ilkbahar ile birlikte son derece güçlü bir büyüme gösterir ve yazın sonunda çok güzel çiçekler açabilir.

Yıldızpatı Çiçeği Hastalıkları ve Zararları

Genel olarak aster çiçeği hastalıklara, zararlara ve böceklere karşı dirençli bir yapıya sahiptir. Bu tür sorunlar ile nadir şekilde karşılaşsanız dahi organik ilaçlar ile bitkinizi kolaylıkla iyileştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aster hakkında aklınıza takılan en önemli soruların cevaplarını kısaca bu bölümde bulabilirsiniz.

Yıldızpatı Çiçeği Güzel Kokar Mı?

Papatyagiller familyası içerisinde yer alan bu çiçek görünüşü nedeni ile sonbahar aylarında bir yıldız gibi parlar. Aynı mevsimde açmış olduğu çiçekleri ile kendine has çok hoş ve naif bir koku yayar.

Yıldızpatı Kalıcı Bir Çiçek Türü Müdür?

Çiçek kalıcı ve çok yıllık bir tür olarak sonbaharın bitmesi ile birlikte üst bölümlerindeki yeşil kısımlarını kurutabilir. Fakat toprak altında kalan kısımları ile ilkbahardan itibaren tekrardan yeşillenerek büyümeye başlar.

Yıldızpatı Kaç Yıl Sonra Çiçek Açar?

Genellikle ilkbahar mevsiminde ekim yapılması ile sonbaharda çiçek açabilmektedir. Fakat bazı türler ilk 1 yılı atlattıktan sonraki Haziran ayında ilk defa çiçek açabilir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yıldızpatı – Aster

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page