Yuka (Yucca)

Yucca, Asparagaceae familyasına bağlı bir bitki cinsidir.

Yucca adıyla da bilinen bu cins Asparagacea yani kuşkonmazgiller familyasına aittir. Bilinen 49 farklı türü vardır. Oldukça gösterişli bazı türleri olduğunu söylemek gerekir. Yuka bitkisinin neredeyse tüm türlerinin anavatanı Orta Amerika ve Kuzey Amerika’dır. Birkaç farklı türünün de Güney Amerika’da bulunduğu bilinmektedir.

Yuka bitkisinin 49 farklı türünün yanı sıra 24 de alt türü vardır. Buna karşın dünya çapında süs bitkisi olarak yetiştirilen türler bunlardan yalnızca iki tanesidir. Bu türler Yucca gigantea ve Yucca filamentosa’dır. Bu sebeple rehberimizde bu iki bitkinin bakım özelliklerini yazacağınız.

Yuka Bitkisi Özellikleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Yuka bitkisinin onlarca farklı türü olmasına karşın özel olarak iki türü süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bu iki tür birbirine benzese de bazı farklı özellikleri de vardır.

Botanik adı Yucca gigantea olan tür daha çok Yucca elephantipes adıyla bilinmektedir. Bu türün boyu genellikle 6 metreye aşmamaktadır. Buna karşın 12 metreye kadar uzama potansiyeli taşıdığını da bilmelisiniz. Bu sebeple ona “dev yuka” adı verilmiştir. Bunun yanı sıra ana gövdesinin dibi çok fazla kalınlaşmakta ve fil ayağına benzemektedir. Çiçekleri ise sarı renkte açmaktadır.

Süs bitkisi olarak kullanılan bir diğer tür olan Yucca filamentosa, yaprak kenarlarında soyulan ince açık renkli lif yapısına sahiptir. Bu özelliğiyle diğer yuka türlerinden ayrılmaktadır. Üç metreye kadar uzayan bu türün beyaz çiçekleri vardır. Üstten yan dallar verdiği gibi dipten de sürgünlerle yeni dallar geliştirir. Özellikle üst kısmı kesildiğinde hem dipten hem de gövdenin farklı noktalarından yan dallar filizlenmektedir. Bu yuka türü Türkiye’de park ve bahçelerde yaygın olarak kullanılan süs bitkilerinden biridir. Tohumlarının çevreye dağılmasıyla birlikte kimi yerlerde doğal bitki örtüsüne de karışmıştır.

Yuka bitkisi çeşitleriyle ilgili bilmeniz gereken noktalardan biri ise çöl bitkisi bakımı istemesidir. Bu bitki Dracaena frangrans ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Drecaena türleriyle benzer bakım yaptığınızda ise yuka bitkisi çeşitlerinin kolayca çürüdüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle eğer bir seradan yuka bitkisi çeşitlerinden birini satın alacaksanız, dikkatli davranmanız gerekir.

Sarı çiçekleriyle yuka bitkisi
Sarı çiçekleriyle yuka bitkisi

Yuka Bitkisi Bakımı

Yuka bitkisi bakımı çok da kolay olmayan cinslerden biridir. Bu bitkiyi iç mekânlarda yaygın olarak görebilirsiniz. Buna karşın özellikle bitki bakımına yeni başlayanlar için oldukça zorlayıcı bit bitkidir. Toprağının havadar olması gereken bu bitkinin sulama periyodu da çok önemlidir. Bakım sırasında yapılacak ufak tefek hatalar dahi çürümelerine neden olabilir.

Yuka Bitkisi Toprağı Nasıl Olmalı?

Eğer evinizde ya da ofisinizde bir yuka bitkisi bakmak istiyorsanız, toprağını doğru seçmelisiniz. Bu bitkinin toprağının havadar ve çabuk kuruyan özelliklere sahip olması gerekir. Bu nedenle toprağa ponza taşı ve dere kuru karıştırmak, köklerin çürüme riskini minimuma indirecektir.

Yuka bitkininiz için hazırlayacağınız toprak karışımı 3 ölçü standart bahçe toprağı olan torfa, 1 ölçü ponza taşı ve 1 ölçü iri taneli dere kurumu şeklinde olmalıdır. Hepsini harmanlamanız yeterli olacaktır. Bu bitki için hazırlayacağınız karışımda perlit, vermikülit, cocopeat gibi malzemeleri ise kullanmamanız gerekir.

Yuka Bitkisi Güneş İhtiyacı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Yucca bitkisi çöl ikliminde yetişmektedir. Bu sebeple şiddetli güneş isterler. Buna karşın eğer zarif bir görünüm elde etmek istiyorsanız, güneşin aşırısından da korumanız gerekir. Doğru bir güneş ışığı dengesini kurmak son derece önemlidir. Sabah ve akşam doğrudan güneş ışığı almaları faydalı olacaktır. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarında ise öğle güneşinden korumanız gerekir. Eğer hiçbir şekilde doğrudan güneş ışığı alabileceği bir yere yerleştiremiyorsanız, en azından konumunu en fazla aydınlık alacağı şekilde belirleyin.

Yuka bitkisi saksı değişimi
Yuka bitkisi saksı değişimi

Yuka Bitkisi Sulama

Bu bitkinin musluk suyuyla sulanmaması gerekir. Suda klor olması durumunda yapraklarda hasar meydana gelmektedir. Eğer musluk suyu kullanmak istiyorsanız, suyun iki gün boyunca ağzı açık bir kapta beklediğinden emin olun. Böylece sudaki klor uçacaktır.

Sulama vaktinin gelip gelmediğini anlamak için toprağın ne kadar kuru olduğuna bakmalısınız. Eğer toprağın yarıdan fazlası kurumamışsa kesinlikle sulama yapmaya gerek yoktur. Özellikle saksının bulunduğu ortam havasız ve esintisizse, toprağın uzun süre nemli kalması bitkinin hastalanmasına ve sonuç olarak çürümesine neden olacaktır.

Kış aylarında ise toprak tamamen kurusa dahi sulamayı birkaç hafta geciktirmeniz faydalı olacaktır. Eğer bitkinizin bulunduğu oda soğuksa, sulamayı birkaç ayda bir yapmak dahi son derece yeterli olacaktır.

Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de bolca su kullanmanızdır. Sulamayı saksının deliklerinden su çıkana kadar devam ettirmelisiniz.

Yuka Bitkisini Gübreleme

Yuka bitkisine genel kullanım amaçlı olan besinleri kullanabilirsiniz. Bu besin takviyesi için ideal zaman aralığı ise mayıs ve ekim ayları arasındadır. Ayda bir kez suda seyrelterek vereceğiniz besin yeterli olacaktır. Eğer bitkinizin gelişimi çok hızlıysa 15 günde bir besin verebilirsiniz.

Yuka bitkisi
Yuka bitkisi

Yuka Bitkisi Budaması

Yucca bitkisi çok hızlı bir şekilde çoğalan bitkilerden biridir. Yan dalları çok kolay bir şekilde oluşur. Bunun yanı sıra dipten budama yapsanız dahi birkaç yerden filiz vererek gelişmeye devam edecektir. Budama yapma şekliniz son derece önemlidir. Budamayı çok sık ve uzun süre boyunca esinti alabileceği bir zamanda yapmalısınız.

Soğuk kış aylarında pencerelerin genellikle kapalı olduğu düşünülürse, bu dönem budama için uygun değildir. Böylesi bir zamanda budama yaparsanız, bitkiniz kesik yerlerinden hastalanacak ve çürümeye başlayacaktır. Yuka bitkisini budadıktan sonra uzak durmanız gereken en önemli konulardan biri de kesik yerlere macun ya da mum gibi malzemelerin sürülmemesidir. Bu uygulamalar bitki de gene çürümeye yol açacaktır. Yalnızca esintili bir yerde tutmanız ve kesik yerlerin rüzgâr yoluyla kuruması en iyisi olacaktır. İlkbahar aylarının ortasından yaz aylarının başına kadar budama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Yuka bitkisi budaması için ideal aralık bu zamanlardır.

Yuka Bitkisi Çoğaltması Nasıl Yapılır?

Yuka bitkisi bakımının en güzel taraflarından biri de çoğaltmanın çok kolay olmasıdır. Yaprak çeliği hariç, tüm çelikle çoğaltma yöntemlerini kullanabileceğiniz bir bitkidir. Yuka dallarından yeni bir bitki üretmeniz en kolay yöntemlerden biridir. Herhangi bir toprağı kendi ölçüsünde dere kumuyla karıştırarak, dalı direk olarak saksıya dikebilirsiniz. Dalın en azından sekiz santimlik kısmının toprak altında kalması gerekir. Toprağı ilk anda sulamamanız gerekir. Tamamen kuruduğu zaman bolca su vermeniz ideal olacaktır.

Yuka bitkisi çoğaltma işlemi için yılın tüm zamanları uygundur. Buna karşın dikkat etmeniz gereken nokta, yavrunun sürekli olarak esinti alan bir yerde olmasıdır. Kış aylarında güneş altında olması, köklenmesini ve gelişmesini hızlandıracaktır. Çoğaltma işleminde doğru bir toprak kullandığınız ve toprak tamamen kuruduğunda sulama yaptığınız sürece, başarı şansınız oldukça yüksektir.

Eğer köklenmeyi beklerken dalın içi boşalmış gibi olduğunu ve yumuşadığını fark ederseniz, paniğe kapılmayın. Bu gibi durumlarda birçok bitkisever, yukanın çürüdüğünü sanır. Ancak yeni Yuka bitkiniz köklenmeye başlar başlamaz sertleşecek ve olgunlaşacaktır. Böylesi bir durumla karşılaştığınızda sakın sık sık sulamaya başlamayın. Bu yaygın olarak yapılan hatalardan biridir.

Tohumla Çoğaltma

Yuka bitkisini tohumla çoğaltmak da son derece basittir. Güneşli ve esintili bir yerde, hızlı kuruyan bir toprak kullanmanız halinde tohumlar birkaç hafta içinde çimlenecektir. Eğer bir şekilde tohum bulduysanız öncelikle bunları zımpara kağıdıyla zımparalamalısınız. Sonrasında en fazla bir santim olacak şekilde toprağa gömün. Toprağın üst yüzeyi hafif kuruduğu zaman sulama yapın.

Yuka Bitkisi Problemleri

Doğru bir bakım uyguladığınız sürece yuka bitkinizde hiçbir sorun ortaya çıkmayacaktır. Bu bitkilerde ortaya çıkan problemler genel olarak iç mekanlarda yanlış bir toprak seçilmesi, gereksiz derecede fazla sulama yapılması, ışıksız ve esintisiz ortamlarda tutulmasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda bitkinizin çürümesi de neredeyse kaçınılmazdır. Yuka bitkisi çeşitleri oldukça dayanıklı türlerdir. Buna karşın, çürüme şikayetleri çok fazladır. Klorsu su, toprağa pertlik, vermikülit karıştırmak, sıklıkla yapılan sulamalar çürüme şikayetlerinde çokça karşılaşılan nedenlerdir.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yuka (Yucca)

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker

Refresh Page