Zeytin Ağacı (Olea Europaea)

Zeytin; özellikle akdeniz ülkelerinde yaklaşık 6000 yıllık bir gelenek ve sembolik olarak yetiştirilen bir türdür. Meyvesi için yetiştirilir, dayanıklı ve çok uzun ömürlü olduğu için bu akdeniz ülkelerinde vazgeçilmez semboller arasına girerek kendine yer edinmiştir. Zeytin ağaçları, çok fazla dal oluşturan asi ağaçlardır. Fazla çentikli dallardan neredeyse her yöne küçük ayrı dallar, o küçük ayrı dalların üstünden de başka yönlere başka dallar uzanır. Oldukça karmaşık bir görüntüsü olan zeytin ağacı; neredeyse bir çalı kadar karmaşık üst dallara sahip olabilir. Zeytin ağacının uzunluğu 10 metre ile 20 metre arasında değişiklik gösterebilir. Bazı yabani zeytin ağaçlarının uzunluğu daha da yüksek olabilirken, bu tür ağaçlara iğde ağacı adı da verilir. Fakat bu iki ağacın benzerlikleri olsa da aynı aileden olmadıklarını belirtmek gerekli. Uzaktan akrabalar.

Zeytin Ağacı Ait Özellikleri

Zeytin ağacı kendine has, uzun ömürlü ve gotik kıvrımlı görünüme sahip bir gövdeye sahiptir. Binlerce yıldır imparatorların, ülkelerin, şehirlerin ve hatta tanrıların simgesi olmuş ve günümüze kadar taşınmıştır. Bu imgelerden ziyade dış görünüm ve iklim özelliklerini inceleyelim çünkü zeytin ağacı bonsai yapımı için oldukça uygun ve karizmatik görünümlüdür.

Zeytin Ağacının Yaprakları

Yaprakları gümüş ile gri renkler arasında olur ve eliptik bir yapıya sahiptir. Genelde bitkin bir görünümü olan yaprakları özellikle saksıdayken çok yakından izleyebilir, aslında ne kadar güçlü olduklarını fark edebilirsiniz.

Karakteristik Gövde Yapısı

Zeytin ağacının gövdesi gerçekten çok kalın olabilir. Bazı zeytin fidanları sizi yanıltmasın, doğada zeytin ağaçları o kadar kalın gövdeli olur ki sarılamazsınız bile. Ayrıca gövdelerinde derin yarıklar oluşturur, bunun sebebi aslında yaşlarının büyüklüğünden kaynaklanır. Yandaki ağacın gövdesi 3000 yıllık.


Zeytin ağacı bonsai için çok sık tercih edilen ve oldukça popüler bir tür. Bonsai için en sık kullanılan türü; Olea europaea sylvestris olarak bilinen Yabani Zeytin türüdür. Bu türün yaprakları daha küçüktür ve kısa dallanmalar nedeniyle kolaylıkla şekil verilebilir. Genellikle yamadori için oldukça dayanıklıdır ve doğada sıklıkla karşınıza çıkabilir. Yamadori yaparken dikkat edilmesi gerekenlere buradan mutlaka göz atın. Ayrıca zeytin bonsai bakımı oldukça kolaydır. Yaz ve kış şartlarına rahatlıkla dayanabilir, sadece kış aylarında don görülmesi ihtimaline karşı sera içerisinde tutulması ya da ısıtılmayan bir odada tutulması daha doğrudur.

Zeytin Ağacı İçin Özel Bonsai Notları

Zeytin ağacının bakımıyla alakalı özellikle bonsai olarak değerlendirenlere birkaç spesifik noktaya değinmek istiyorum. Kendim de balkonda bonsai adayı olarak zeytin yetiştirdiğim için bu noktalara dikkat etmenin sizler için avantajlı olacağını düşünüyorum.

Konumlandırma

Zeytin ağacı tam güneş alabileceği yerleri çok sever. Bu sayede yaprakların boyutlarını azaltarak gövde ve dallarda gelişmeyi teşvik edebilirsiniz. Hava sıcaklıkları sıfırın altında seyrettiği zamanlarda don olma riskine karşı korumalısınız. Sıcak ve kuru bir odaya kesinlikle koymayın bunun yerine soğuk bir sera oluşturabilirsiniz zeytinleriniz için.

Sulama

Zeytin ağacınızın toprağının kuruduğunu gördüğünüzde sulama yapabilirsiniz. Çok ıslatmaktan kaçının bunun yerine az az su vermeyi deneyin.

Gübreleme

Zeytinin büyüme mevsimlerinde katı gübre kullanıyorsanız ayda bir kere katı gübre verin. Eğer gübre olarak sıvı gübre tercih ediyorsanız 10 günde bir kere sıvı gübre verebilirsiniz. Büyüme mevsimi dışında gübreleme yapmayın.

Budama ve Telleme

Zeytin ağacınız için çok gerekliyse kış aylarının bitimine doğru budama yapabilirsiniz. Büyüme mevsiminde bu budamaya karşılık hızlı büyümeyle cevap alabilirsiniz. Budama sırasında eski dallardaki yaprakları seyreltebilir, iki yaprağa kadar indirebilirsiniz. Bunun dışında telleme için genç dalları dilediğiniz zaman bükebilir, şekillendirebilirsiniz. Yaşlı zeytin dalları çok narin olabilir, dikkatli olun.

Zeytin ağacı bonsai

Saksı Değişimi ve Toprak Özellikleri

Tomurcuklar patlamaya başlamak üzereyken yeniden saksılayabilirsiniz. Saksı değişimi için benim tercihim iki sene ama bu süreyi üç seneye çıkartmak ya da senede bir kere yapmak sizin tercihiniz. Ağacınızın durumu ve toprağın halinden anlayabilirsiniz. Ayrıca zeytin ağacı bonsai toprağı, klasik bonsai toprak karışımı olabilir. Yine en çok dikkat edilmesi gereken şey drenaj kapasitesinin yüksek olmasıdır.

Zeytin Ağacı (Olea Europaea)

REKLAM ALANI