Zeytin (Olea Europaea)

Olea, zeytingiller (Oleaceae) familyasından kışın yaprağını dökmeyen, her dem yeşil boylu çalıları içeren bitki cinsi.

Zeytin; özellikle akdeniz ülkelerinde yaklaşık 6000 yıllık bir gelenek ve sembolik olarak yetiştirilen bir türdür. Meyvesi için yetiştirilir, dayanıklı ve çok uzun ömürlü olduğu için bu akdeniz ülkelerinde vazgeçilmez semboller arasına girerek kendine yer edinmiştir. Zeytin ağaçları, çok fazla dal oluşturan asi ağaçlardır. Fazla çentikli dallardan neredeyse her yöne küçük ayrı dallar, o küçük ayrı dalların üstünden de başka yönlere başka dallar uzanır. Oldukça karmaşık bir görüntüsü olan zeytin ağacı; neredeyse bir çalı kadar karmaşık üst dallara sahip olabilir.

Zeytin ağacının uzunluğu 10 metre ile 20 metre arasında değişiklik gösterebilir. Bazı yabani zeytin ağaçlarının uzunluğu daha da yüksek olabilirken, bu tür ağaçlara iğde ağacı adı da verilir. Fakat bu iki ağacın benzerlikleri olsa da aynı aileden olmadıklarını belirtmek gerekli. Uzaktan akrabalar.

Zeytin Ağacı Ait Özellikleri

Zeytin ağacı kendine has, uzun ömürlü ve gotik kıvrımlı görünüme sahip bir gövdeye sahiptir. Binlerce yıldır imparatorların, ülkelerin, şehirlerin ve hatta tanrıların simgesi olmuş ve günümüze kadar taşınmıştır. Bu imgelerden ziyade dış görünüm ve iklim özelliklerini inceleyelim çünkü zeytin ağacı bonsai yapımı için oldukça uygun ve karizmatik görünümlüdür.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Zeytin (Olea Europaea)

TAKSONOMİK BİLGİLER