Zeytin (Olea Europaea)

Akdeniz kıyılarına özgü, Oleaceae ailesine bağlı bir bitki.

Ana SayfaBitkilerZeytin (Olea Europaea)

Zeytin; özellikle akdeniz ülkelerinde yaklaşık 6000 yıllık bir gelenek ve sembolik olarak yetiştirilen bir türdür. Meyvesi için yetiştirilir, dayanıklı ve çok uzun ömürlü olduğu için bu akdeniz ülkelerinde vazgeçilmez semboller arasına girerek kendine yer edinmiştir. Zeytin ağaçları, çok fazla dal oluşturan asi ağaçlardır. Fazla çentikli dallardan neredeyse her yöne küçük ayrı dallar, o küçük ayrı dalların üstünden de başka yönlere başka dallar uzanır. Oldukça karmaşık bir görüntüsü olan zeytin ağacı; neredeyse bir çalı kadar karmaşık üst dallara sahip olabilir.

Alem:Plantae
Klad:Tracheophytes – Damarlı Bitkiler
Klad:Angiospermae
Sınıf:İki Çenekliler
Klad:Asterids
Takım:
Aile:
Tür:Olea

Zeytin ağacının uzunluğu 10 metre ile 20 metre arasında değişiklik gösterebilir. Bazı yabani zeytin ağaçlarının uzunluğu daha da yüksek olabilirken, bu tür ağaçlara iğde ağacı adı da verilir. Fakat bu iki ağacın benzerlikleri olsa da aynı aileden olmadıklarını belirtmek gerekli. Uzaktan akrabalar.

Zeytin Ağacı Ait Özellikleri

Zeytin ağacı kendine has, uzun ömürlü ve gotik kıvrımlı görünüme sahip bir gövdeye sahiptir. Binlerce yıldır imparatorların, ülkelerin, şehirlerin ve hatta tanrıların simgesi olmuş ve günümüze kadar taşınmıştır. Bu imgelerden ziyade dış görünüm ve iklim özelliklerini inceleyelim çünkü zeytin ağacı bonsai yapımı için oldukça uygun ve karizmatik görünümlüdür.


Zeytin ağacı bonsai için çok sık tercih edilen ve oldukça popüler bir tür. Bonsai için en sık kullanılan türü; Olea europaea sylvestris olarak bilinen Yabani Zeytin türüdür. Bu türün yaprakları daha küçüktür ve kısa dallanmalar nedeniyle kolaylıkla şekil verilebilir. Genellikle yamadori için oldukça dayanıklıdır ve doğada sıklıkla karşınıza çıkabilir. Yamadori yaparken dikkat edilmesi gerekenlere buradan mutlaka göz atın. Ayrıca zeytin bonsai bakımı oldukça kolaydır. Yaz ve kış şartlarına rahatlıkla dayanabilir, sadece kış aylarında don görülmesi ihtimaline karşı sera içerisinde tutulması ya da ısıtılmayan bir odada tutulması daha doğrudur.

Zeytin Ağacı İçin Özel Bonsai Notları

Zeytin ağacının bakımıyla alakalı özellikle bonsai olarak değerlendirenlere birkaç spesifik noktaya değinmek istiyorum. Kendim de balkonda bonsai adayı olarak zeytin yetiştirdiğim için bu noktalara dikkat etmenin sizler için avantajlı olacağını düşünüyorum.

Aklınıza Takılanları Sorun

Aynı Ailedeki Bitkiler

Bülten Aboneliği

En son yayınlanan içeriklerden haberdar olmak için listemize kaydolmanız ve onlarca kişi arasına katılmanız yeterli. Sizi son içerikler konusunda sık sık bilgilendireceğiz.

Reklam Alanı