Zinnia Elegans (Kirli Hanım Çiçeği)

Papatyagiller familyası üyelerinden biri olan Zinnia, halk arasında eski dönemlerde kirli hanım çiçeği olarak adlandırılırdı. Mevzubahis olan bu tür ise Zinnia cinsi içerisinde çok yaygın bir şekilde bilinen Zinnia elegans türü olarak ele alınmaktadır. Bu tür mevsimlik bir bitki olarak, rengarenk çiçekleri ile bahçeleri süslemektedir.

Kirli Hanım Çiçeği Özellikleri

  • Zinnia elegans, mevsimlik bir bitki olarak her yıl ilkbahar mevsiminde tohumdan yetiştirilir.
  • Bahar mevsiminden itibaren kışa kadar yeşil kalmayı sürdürür. 
  • Çiçekleri bodur olabileceği gibi yalın kat, katmerli veya uzun boylu olabilir. Hatta bu anlamda birçok türü bulunmaktadır.
  • Bazı kirli hanım çiçeği türleri kış soğuğuna dayanma gücü gösterirken, uzun ömürlü olabilir.
  • Birçok kültivar bulunduran bu çiçek türünde Zinnia elegans türleri ise genellikle ilkbahar-yaz mevsiminde yaşamaktadır. Sonbahar ile soğuğa dayanamayıp ölmektedir.
  • Vazo ömrü de uzun olan bu çiçek türü kesme çiçekçilikte de kullanılır. İngilizcede “kes gelsin çiçeği” olarak da adlandırılır. Vazo içerisinde yeniden çiçek dahi açabilir.
Farklı renkleriyle zinnia elegans
Farklı renkleriyle zinnia elegans

Kirli Hanım Çiçeği Bakımı

Bahçe ve saksı yetiştiriciliği için Zinnia elegans açısından bakım özelliklerini bilmeniz faydalı olacaktır.

Işık

Zinnia gölgeyi çok fazla sevmeyen bir bitki olarak uzun süre güneş aldığında sağlıklı olacaktır.

Toprak

İşlenmeden ve gübre katılmadan hazırlanmış toprak çiçeğin gelişimi için verimli olmayacaktır. Fide ve tohum ekimi öncesinde mutlaka toprağı çapalayarak gübre katmak gerekir. İlkbahar mevsimi ile başlayıp sonbaharın sıcak günlerine kadar gelişen bir bitkidir. Bu nedenle saksı yetiştiriciliğinde ortalama 20 günde bir bitki besini de verilebilir.

Bahçede kirli hanım çiçekleri
Bahçede kirli hanım çiçekleri

Sulama

Bitki susuz kalmaya asla gelemeyecektir. Saksılarda toprağın kurumasını beklemeden sulama yapmak gerekir.

Budama

Çiçeklerde solma görmeye başladığınız andan itibaren bu çiçekleri kestiğinizde diğer tomurcuklar büyük bir çiçek oluşturacak şekilde açar. Budama yapılmadığında tohum oluşumuna geçeceği için diğer tomurcuklar çiçek açmayabilir. Saksı yetiştiriciliğinde bir sonraki yıla kadar yaşaması için bir iki çiçeğin tohum vermesi açısından bekleyebilirsiniz.

Zinnia elegans çiçeğine yakından bakış
Zinnia elegans çiçeğine yakından bakış

Kirli Hanım Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Zinnia türü çiçekler ilkbahar mevsiminde tohumdan saksılara ve fide kasalarına ekilerek yetiştirilir. Elde edilen fideler saksıya alınarak aralarında bodur çeşitleri için 25 cm ve uzun boylu çeşitler için 40 cm aralık boşluk bırakılmalıdır. Yaz sonunda da tohumlar bir sonraki sene için saklanabilir.

Kirli Hanım Çiçeği Hastalıkları ve Zararlıları

Bitki türünde en fazla görülen problem küllenme hastalığıdır. Akşam yapılan sulamalarda küllenme ve mantar görülmesi nedeni ile sulama sabah erken saatte yapılmalıdır. Bahçeniz veya balkonunuz güneş almıyorsa, küllenme neredeyse kaçınılmaz olacaktır. Bu gibi durumlarda Topas veya benzer ilaçlar ile çözüm elde edilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zinnia elegans hakkında aklınıza gelen en önemli soruların cevabını bu kısa bölüm içerisinde bulabilirsiniz.

Kirli Hanım Çiçeği Kaç Yıllıktır?

Tür genellikle tek yıllık bir bitki olarak yetiştirilir. Ancak saksı bakımında genellikle çok yıllık olabilmektedir.

Kirli Hanım Çiçeği Ne Zaman Açar?

Çiçeklenme dönemi ilkbahar sonu ile başlarken sonbaharın sıcak ve son günlerine kadar devam edebilir. Hızlı bir büyüme ile genellikle ekim sonrası 2 ay içerisinde çiçek açacaktır.

Kirli Hanım Çiçeği Saksıda Yetiştirilebilir Mi?

Saksı yetiştiriciliği için uygun bir bitki çeşididir. Solan çiçekler hızlı bir şekilde budandığında yeniden çiçek açmaya ve rengarenk kalmaya devam eder.

Aklınıza Takılanları Sorun

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Rastgele İçerikler

Zinnia Elegans (Kirli Hanım Çiçeği)